Biblioteka Publiczna w Świebodzinie
ul. Bramkowa 2, 66-200 Świebodzin
 
 

Relacje z wydarzeń

 Przyjaciele książek przyjęci do grona czytelników Oddziału dla Dzieci dn. 8. 12. 2015 r.


8 grudnia w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej  w Świebodzinie odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika. Do grona czytelników Biblioteki zostały przyjęte dzieci z grupy „Misiów” z Publicznego Przedszkola nr 3 w Świebodzinie. Do uroczystości przedszkolaków przygotowała nauczycielka Pani Małgorzata Zaliwska. W pasowaniu udział wzięli zaproszeni goście: dyrektor Publicznego Przedszkola nr 3 Pani Barbara Pilecka, nauczyciele i rodzice. Uroczystość pasowania miała bardzo zróżnicowany charakter. Dzieci recytowały wierszyki o książkach i śpiewały różne piosenki. Odpowiadały również na pytania o bibliotece i książkach. Po wysłuchaniu przez dzieci próśb książki nastąpił najważniejszy moment uroczystości – pasowanie przedszkolaków na czytelników. Dzieci głośno powtarzały słowa przysięgi odczytane przez bibliotekarkę:
My dzieci, z grupy „Misiów”
Tobie, Książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości
korzystać od dziś zawsze.
Przyrzekamy!

Po ślubowaniu dzieci zostały pasowane na czytelnika Biblioteki. Dotknięciu zakładką ramienia towarzyszyło wypowiadanie formułki: „Pasuję Cię na czytelnika Biblioteki i przyjaciela książek”. Na pamiątkę pasowania każde dziecko otrzymało Dyplom oraz Kartę Czytelnika.

Ewa Kubik
kierownik oddziału dla dzieci
Biblioteki Publicznej w Świebodzinie


Dzień Misia w Oddziale dla Dzieci dn. 26. 11. 2015 r.


Dn. 26 listopada 2015 r. wierszem Jana Brzechwy „Proszę państwa, oto miś. Miś jest bardzo grzeczny dziś, Chętnie państwu łapkę poda. Nie chce podać? A to szkoda!” rozpoczął się w Oddziale dla Dzieci Światowy Dzień Pluszowego Misia. Udział w obchodach wzięły dzieci z grupy „Biedronki” i „Pszczółki” z Publicznego Przedszkola nr 3 w Świebodzinie. Z okazji Dnia Misia przedszkolaki przyniosły do biblioteki swoje ulubione pluszaki. Chętne dzieci pokazywały swojego misia i opowiadały o nim. A na pytanie co je miś? odpowiedziały po przejściu „testu smaku”, podczas którego, dzieci z zamkniętymi oczami próbowały miodu, dżemu oraz budyniu. Przedszkolaki uczestniczyły w tworzeniu wystawy misiów, by potem wybrać najmniejszego i największego pluszaka. Zapoznano dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, który jest obchodzony od 2002 roku i przypada na dzień 25 listopada. Następnie oglądały ekspozycję „Sławne Misie”, która przedstawiała najbardziej znane misie z książek i filmów oraz wystawkę książek. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach m. in.: w zabawie rozwijającej umiejętność uważnego słuchania. W odpowiednim momencie głośno czytanej książki „Cztery misie i ten piąty” Heleny Bechlerowej, dzieci wsuwały figurki misiów do kieszonek na ilustracjach omawiających treść bajki. Była też zabawa ruchowa z piosenką „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Na zakończenie Dnia Misia przedszkolaki zaśpiewały piosenki „Niedźwiadek” i „Jadą misie”. Zabawy oraz słodki poczęstunek w postaci misiów Lubisiów umiliły czas dzieciom podczas Światowego Dnia Pluszowego Misia w Bibliotece.

Ewa Kubik
kierownik oddziału dla dzieci
Biblioteki Publicznej w ŚwiebodzinieZWIEDZAMY ŚWIAT Z BIBLIOTEKĄ  CZ. 1.
„JEDZIEMY DO AUSTRALII” 

W listopadzie 2015 r. Biblioteka Publiczna w Świebodzinie rozpoczęła cykl spotkań podróżniczych pod hasłem: „Zwiedzamy Świat z Biblioteką”. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy była Australia, geograficznie umiejscowiona na styku Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego. Przewodnikiem po tym niesamowitym i wyjątkowym państwie Oceanii była Elżbieta Bednarczyk, mieszkanka Australii, która przybliżyła szczegóły życia na tym egzotycznym lądzie. Pani Elżbieta jest autorką książek dla dzieci i dorosłych oraz pisze scenariusze przedstawień teatralnych. Podczas spotkań z młodymi czytelnikami opowiadała o codziennym życiu Australijczyków, o szkołach i zasadach nauczania, formach spędzania wolnego czasu, faunie i florze, klimacie. Australia jest niezwykłym zakątkiem, na którym możemy spotkać zwierzęta, rośliny czy formacje skalne niczym nie przypominające tych, które występują w innych częściach Świata. Do przedstawionych zwierząt endemicznych należały m. in.: czarne łabędzie, rajskie ptaki, papugi. Zachwyt dzieci wzbudziły torbacze (koala, kangury), jaszczurki, żółwie, strusie. Pisarka podkreśliła, że oprócz wszystkich wspaniałych rzeczy, które można podziwiać, trzeba jednocześnie uważać, bowiem występujące niektóre gatunki zwierząt jak: pająki, jadowite węże czy krokodyle, mogą być bardzo niebezpieczne. Australia to szósty, co do wielkości kraj Świata, a ogromną powierzchnię zajmuje obszar pustynny. Gorący klimat powoduje, że występuje tam przepiękna, niezwykle barwna i bujna roślinność. Poza tym dzieci dowiedziały się, o występowaniu odwróconych pór roku w stosunku do znanych w Europie. Kiedy u nas jest zima to w Australii w miesiącach: grudzień, styczeń i luty panuje lato, występują temp. około 40 stopni C. Dzieci po raz pierwszy usłyszały o mieście Canberra – stolicy Australii, widziały zdjęcia największego miasta Australii – Sydney, dowiedziały się, że oficjalną walutą Australii jest Dolar Australijski. Pokaz multimedialny, przygotowany przez autorkę spotkania zawierający mnóstwo zdjęć, dodatkowo uatrakcyjnił i urzeczywistnił przekaz. Autorka przedstawiła życie w Australii w taki sposób, w jaki my Polacy mieszkający w Europie nie jesteśmy w stanie doświadczyć. Elżbieta Bednarczyk podczas spotkań czytała dzieciom bajki, opowiadała, zachęcała do wspólnej zabawy w teatr. Jak sama twierdzi „pisząc bajki dla dzieci stara się, aby każda z nich uczyła czegoś wartościowego, pozytywnych wzorów godnych naśladowania, szacunku do ludzi, zwierząt i otaczającego świata”. Wśród znanych utworów dla dzieci znajdują się: „Kłótnia w tornistrze”, „Zimowa przygoda królika”, „Figlarne myszki”, „Chciwy niedźwiadek”. Dla dorosłych napisała: „Dar życia”, „Odrodzenie dusz”. Jej pasją jest nie tylko pisanie ale również teatr i taniec. Jest zawodową tancerką.
Łącznie w wyprawie do Australii oraz poznawaniu twórczości Pani Elżbiety Bednarczyk wzięło udział około 150 uczestników z różnych placówek oświatowych, natomiast impreza zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Świebodzinie odbywała się przez cały dzień, w kilku świebodzińskich instytucjach: w Oddziale dla Dzieci BP - dla uczniów PSP nr 2, w filii miejskiej BP - dla uczniów PSP nr 6 oraz dla przedszkolaków PP nr 5. Spotkanie z pisarką zorganizowaliśmy również w PP nr 3.
Pamiątkę dla dzieci uczestniczących w spotkaniach stanowią książeczki pt. ”Kłótnia w tornistrze” wraz z imienną dedykacją i autografem autorki.
Temat kolejnej części z cyklu „Zwiedzamy Świat z Biblioteką” na razie pozostanie tajemnicą. 
Edyta Zakrzewska
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie


„Zaduszki Poetyckie w Bibliotece”


W czwartek, dnia 4 listopada 2015 r. w filii miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzinie odbyło się spotkanie zatytułowane „Zaduszki Poetyckie”. Tegoroczna uroczystość dedykowana była osobom, które odeszły, a w sposób szczególny, zapisały karty historii naszej świebodzińskiej ziemi. Do grona tych osób należeli: dziennikarz i poeta Gustaw August Łapszyński (zm. 2002 r.), Czesław Juliusz Wydrzycki, znany całemu światu jako Czesław Niemen (zm. 2004 r.), księża kanonicy: Benedykt Pacyga (zm. 2008 r.) i Sylwester Zawadzki (zm. 2014 r.), jak również Jan Sobociński, Józef Obacz, Zbigniew Szarek i inni. „Zaduszki Poetyckie” były chwilą zadumy i refleksji nad upływającym czasem, pozwoliły skupić myśli nad tym co w życiu ważne i cenne.
Spotkanie prowadziła  Pani Małgorzata Sawiak, nauczycielka z P.G. nr 1 w Świebodzinie, natomiast część artystyczną rozpoczęła uczennica Gimnazjum nr 1 - Aneta Gruszeczka, która zagrała na skrzypcach utwór „Crystallize” z repertuaru Lindsey Strling.
Podczas spotkania czytały swoje wiersze Alina Anna Kuberska, Elżbieta Ciszewska-Wlizła oraz Maria Szafran - zaprzyjaźnione poetki, mieszkające w trzech różnych miastach. Ich wiersze, te najbardziej znane zostały opublikowane w Antologii Poezji Polskiej XX wieku. 
Alina Anna Kuberska pochodzi z Łodzi, uczestnikom przedstawiła wiersz „Stojąc nad grobem rodziców”, zaś pozostałe „Nachodzi mnie”, „Przerwane życie”, „Album wspomnień w moim życiu” recytowali uczniowie świebodzińskich szkół - Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego. Wiersz: „Zanim Umrę” czytały słuchaczki UTW Pani Maria Marciszonek, zaś „Wspomnienie w takim dniu jak dziś” Pani Jolanta Kochanowska. Pani Alina dużo podróżuje, prowadzi blog, tam wrażeniami z podróży dzieli się z czytelnikami. Jej wiersze ukazały się w dwóch Antologiach ”Drzewo jest jedno a liści tysiące” i „Niosący słowa”, a także  w kilku magazynach literackich „Białe kroniki  i „Poezja dzisiaj”. Elżbieta Ciszewska-Wlizła z Gdańska, poza pisaniem, tworzy także muzykę do poezji innych pisarzy, śpiewa i gra na  mandolinie. Na spotkaniu, z niebywałą emocją, wręcz muzycznie recytowała swoje utwory ”Mamo już do mnie listu nie napiszesz”,  „Mamo, Ty na pewno jesteś w niebie” i „Twoje oczy Ojcze”. Inne autorskie wiersze jak „W dzień Wszystkich Świętych”, „Złociste barwy cmentarzy”, „W płomieniu świecy” itd. recytowały uczennice i panie z UTW. Maria Szafran ze Świebodzina – autorka 6 tomików: „Stop. To tylko wiersze”, „Ogień i woda”, „Życie jak pogoda – słońce i deszcz” itd. Tu zaprezentowała wiersz pt.” Listopad” zaś wiersz „Za …Duszki, zaduszki” i „Pamięci Księdza Prałata” czytała Pani Janina Smorąg z UTW.
Dla uczestników był to wieczór pełen magii i wspomnień. Był również znakiem pielęgnowania naszej lokalnej tożsamości kulturowej i wyrazem szacunku do osób, które tworzyły historię.  W czasie prezentowanych zaduszkowych utworów pojawiła się niejedna łza. Całe spotkanie było prowadzone w nastroju nostalgii i zadumy nad mijającym czasem, bo „życie ludzkie jak iskra, jak płomyk zdmuchnięty powiewem wiatru, jak wiersz niedokończony - błyska i gaśnie, ale przecież coś pozostaje…..”.
Elżbieta Stankiewicz
Kierownik Filii nr1 Biblioteki Publicznej w Świebodzinie.

Pasowanie na czytelnika
Filia  nr 1 Biblioteki Publicznej w Świebodzinie 


W filii miejskiej na os. Łużyckim cały czas twa akcja pod hasłem „Zostań czytelnikiem!” . Dotychczas w zajęciach pasowania brały udział przedszkolaki z PP nr 5 w Świebodzinie .Bibliotekę odwiedziły  grupy: „Pszczółki, „Wiewiórki” i „Biedronki” z wychowawcami. Na zajęciach omawiano zagadnienia  związane z  biblioteką i jej rolą w upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci. Po pasowaniu przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały bogato ilustrowane książki, które absorbowały ich uwagę na dłuższy czas. Dla większości maluchów było to pierwsze spotkanie z biblioteką i książką. Bardzo im się tu podobało, nawet obiecały przyjść tu z rodzicami by wypożyczyć książkę do domu. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały dyplomy.

Biblioteka zaprasza przedszkolaków i dzieci klas pierwszych do uczestnictwa w programie: „Pasowanie na czytelnika”. Zapisy na lekcje biblioteczne będą przyjmowane w godzinach otwarcia biblioteki oraz pod nr tel.683826670Turniej Szachowy „Skrzatów” w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie.

Dnia 12 czerwca 2015 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbył się Turniej Szachowy „Skrzatów”.
Przy szachownicy walczyły dzieci do lat 8. Część z nich to uczestnicy szkółki szachowej prowadzonej przez  Stanisława Koszelę w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Świebodzinie. Z różnych powodów nie wszyscy uczestnicy zajęć stanęli do walki.
Turniej klasyfikowany był w dwóch grupach:
1) dzieci przedszkolne
2) dzieci starsze (do 8 lat)

Wyniki turnieju:
Miejsca w grupie dzieci przedszkolnych:
1) Stanisław Olender
2) Sebastian Jakubowski z miejscowości Niwiska
3) Kacper Kościukiewicz
Miejsca w grupie dzieci starszych:
1) Bartek Nowak
2) Oskar Korytek
3) Agata Wilk z miejscowości Niwiska

Turniej dostarczył dzieciom wiele emocji. Miejmy nadzieję, że zachęci je do dalszej pracy nad poznawaniem tajemnic tej „królewskiej” gry, i zmotywuje dzieci do szerszego udziału w kolejnych turniejach.
Nagrody (puchary, medale) ufundował Burmistrz Świebodzina pan Dariusz Bekisz.

Stanisław Koszela
Tydzień Bibliotek 2015 w Oddziale dla Dzieci


Podczas Tygodnia Bibliotek w Oddziale dla Dzieci odbyły się dla uczniów i przedszkolaków następujące zajęcia: warsztaty muzyczne „Z gitarą przez świat”; warsztaty detektywistyczne z Dariuszem Rekoszem, autorem serii książek detektywistycznych dla dzieci i młodzieży; prelekcja multimedialna „Zabytki i symbole Ziemi Świebodzińskiej”; spektakl „Skradzione mądrości” w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, zajęcia literackie „Tajemnica zaginionych bohaterów” oraz „Majowe zabawy”- wiersze, piosenki, tańce w wykonaniu dzieci.
Udział w spotkaniach wzięli uczniowie PSP nr 7, dzieci z Publicznego Przedszkola nr 4, nr 1 oraz Katolickiego Przedszkola w Świebodzinie.Tydzień Bibliotek 2015 - Filia nr 1 na os. Łużyckim.


Tradycją już jest że, filia miejska Biblioteki Publicznej w Świebodzinie  w ramach Tygodnia Bibliotek zaprasza do biblioteki prelegentów , którzy prowadzą warsztaty i wygłaszają referaty na różne tematy. Słuchaczami  tych spotkań są nauczyciele i uczniowie  PSP nr 6 .
Finał konkursu wiedzy „Erudyta Świebodzina 2014”    „Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami” – te słowa Adama Mickiewicza stanowiły hasło krzyżówki-eliminatki, z którą zmierzyło się grono entuzjastów wiedzy, zaproszonych w grudniowy wieczór do Biblioteki Publicznej w Świebodzinie. Klub Gimnastyki Umysłu „Erudyta” działający tu od czerwca 2014 roku postanowił podsumować swą działalność organizując otwartą krzyżówkę-eliminatkę, aby wyłonić „Erudytę Świebodzina 2014r.”  Zadanie polegało na udzieleniu odpowiedzi na 14 pytań z różnych dziedzin wiedzy, o niejednakowym stopniu trudności. Następnie, na wykreśleniu ich z diagramu i odczytaniu głównego hasła. Pytania zadawał Tomasz Plichta- Czytelnik Roku 2013, a odpowiedzi uczestników oceniało Jury w następującym składzie :

Stanisław Romanów – przewodniczący
Ludwik Zalewski – członek
Zygmunt Ostrowski – członek

    Po podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzcę, którym został Józef Szamrej zdobywając 145 punktów. Drugie miejsce zajął Kazimierz Gancewski (podał nazwisko autora hasła), a trzecie Urszula Miara (podała tekst hasła). Za odpowiedzi na pytania o wyższym współczynniku trudności, można było uzyskać dodatkowo po 5 punktów. Zwycięzca otrzymał pamiątkowy dyplom z zaszczytnym tytułem „Erudyty Świebodzina 2014” wraz ze statuetką przedstawiającą globus. Zgodnie z regulaminem, turniej wiedzy zakończył się komentarzem do zadanych pytań, dokonanym przez ich autora, którym był Andrzej Grupa – dyrektor Biblioteki
A oto treść pytań wraz z odpowiedziami :

Geografia

1.    Rzeka w południowej Afryce o długości 1600km posiadająca największą śródlądową deltę na świecie rozpływająca się po pustyni Kalahari          
odp. OKAWANGO

Astronomia
2.    Swoisty układ gwiazd pochodzących z jednego lub z różnych  gwiazdozbiorów  posiadających swoje nazwy własne np. Wielki Wóz, Trójkąt Letni     odp. ASTERYZM

Literatura
3.    U Dantego najwyższa część nieba lub 2-tomowe, bibliofilskie dzieło Waldemara Łysiaka         odp. EMPIREUM

Geologia
4.    Nakładanie się na siebie płyt tektonicznych    odp. SUBDUKCJA

Historia wojskowości
5.    Rodzaj walki wręcz prowadzonej dawniej na morzu      odp. ABORDAŻ

Literatura
6.     Dwutomowe dzieło wydawnicze     odp. DYLOGIA

Językoznawstwo
7.     Łacińska, poetycka nazwa Czech    odp. BOHEMIA
    Językoznawstwo
8.     Skrót utworzony z początkowych wyrazów nazwy wielowyrazowej, np. PKO, PGR     odp. AKRONIM

Zoologia
9.     Amerykański niedźwiedź o długiej, czarnej sierści wspaniale   wspinający się na drzewa     odp. BARIBAL

Klimatologia i literatura
10.     Zimny wiatr wiejący wzdłuż Rodanu lub prowansalski noblista z literatury     odp. MISTRAL

Historia
11.    Najniższy tytuł szlachecki w Anglii     odp. BARONET

Historia
12.    Tam należy się upokorzyć, tak jak cesarz Henryk IV przed papieżem Grzegorzem VII     odp. CANOSSA

Etnografia
13.    Zwyczaj pozwalający na poślubienie wdowy przez brata zmarłego męża     odp. LEWIRAT

Historia religii
14.    Starożytne miasto w północnej Afryce, miejsce śmierci św. Augustyna     odp. HIPPONA

Wywiad z Józefem Szamrejem „Erudytą Świebodzina 2014 rok”

Biblioteka : Kiedy i w jakich okolicznościach rozpoczęła się Pańska fascynacja nauką?
Józef Szamrej : Było to w szkole średniej, do której chodziłem we Wrocławiu. Wziąłem wtedy udział w konkursie wiedzy na znajomość wyrazów obcych. No i tak to się zaczęło…

Biblioteka
: Które z przeczytanych dzieł popularnonaukowych ceni Pan sobie najwyżej?
Józef Szamrej : Myślę, że było to dzieło von Ditfurtha „Na początku był wodór” , w którym zamieszczony był rysunek, jaki został wysłany w przestrzeń międzyplanetarną w celu poszukiwania cywilizacji pozaziemskich.

Biblioteka
: Jakie osiągnięcie naukowe jest Pana zdaniem najbardziej doniosłe dla cywilizacji?
Józef Szamrej : Bez wątpienia odkrycie grafenu, płaskiej struktury plastra miodu, złożonej z atomów węgla, ułożonych w sześciokąty. Grafen ze względu na swoje uniwersalne własności fizyko-chemiczne może wkrótce doprowadzić do rewolucji technologicznej, powodującej przeskok cywilizacyjny.

Biblioteka
: Proszę wymienić nazwiska Pańskich uczonych wszech czasów?
Józef Szamrej : Archimedes, Kopernik, Newton, Mendelejew, Edison i Einstein…

Biblioteka
: Która z dyscyplin naukowych interesuje Pana najbardziej?
Józef Szamrej : Interesuje mnie wiele różnych nauk, ale chyba najbardziej jednak pasjonuje mnie astronomia.

Biblioteka
: Które z pytań „Eliminatki” było Pana zdaniem najtrudniejsze?
Józef Szamrej : Były ich cztery – asteryzm, empireum, subdukcja i Hippona. Dlatego też uważam, że zasadne było premiowanie tych odpowiedzi dodatkowymi punktami.

Biblioteka
: Jaka jest Pana najbardziej ulubiona forma rozrywki umysłowej?
Józef Szamrej : Krzyżówki z przymrużeniem oka, Jolka, sudoku.

Biblioteka
: Czy ma Pan wypracowany sposób przygotowywania się do turniejów wiedzy?
Józef Szamrej : Generalnie nie ma gotowej recepty na sposób przygotowywania się. Trzeba przyjąć zasadę, że im wcześniej człowiek będzie interesował się różnymi zagadnieniami, czytając książki i artykuły z prasy, tym kapitał wiedzy będzie większy.

Biblioteka
: Jakie jest Pana największe osiągnięcie w dotychczasowych pojedynkach w zdobywaniu wiedzy?
Józef Szamrej : Wygrany finał teleturnieju „Magia liter” oraz dwukrotnie zajęte trzecie miejsce w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

Biblioteka
: Jakie miałby Pan wskazówki dla młodych adeptów zdobywania wiedzy?
Józef Szamrej : Nie będę tu oryginalny, jeżeli powiem, że wiedza wymaga spokoju i skupienia. Należy po prostu zminimalizować wszelkie formy rozrywki fizycznej i zabawowej, ograniczyć znacznie korzystanie z udziału w pop- kulturze. Zdaję sobie sprawę, że wielu młodych ludzi z tego nie zrezygnuje, dlatego nie uczestniczą oni w tego typu przedsięwzięciach.

Gimnastyka mózgu w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie.


Na frontonie budynku najsłynniejszej biblioteki starożytności – Ptolemeusza w Aleksandrii widniał napis: „Psyche iatreion”, czyli sanatorium dla umysłu. Nawiązując do szczytnej funkcji biblioteki, jaką jest upowszechnianie wiedzy, grono jej entuzjastów powołało do życia Klub Gimnastyki Umysłu „ERUDYTA”  przy Bibliotece Publicznej w Świebodzinie. Inauguracyjne spotkanie członków klubu miało miejsce 13. 06. 2014r., na którym przyjęto formułę oraz ustalono zasady organizacyjne. Według zgodnej opinii klubowiczów, nasz klub będzie miał charakter towarzyski, nie zostanie ujęty w formalne struktury, a jego celem będzie rozwiązywanie różnych zagadek umysłowych. Oczywiście absolutnie dopuszczalne będzie wspólne dzielenie się  skojarzeniami, wskazówkami i podpowiedziami mającymi związek z rozwiązywanymi zadaniami. Pierwsze oficjalne i zarazem wakacyjne spotkanie naszego klubu odbyło się w we wtorek 15. lipca br. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie przy ul. Bramkowej 2. Przedmiotem intelektualnych dociekań i umysłowej gimnastyki były zadania zawarte w kliku ostatnich numerach 2-tygodnika szaradziarskiego „Rozrywka”. Były to i znane, i mniej popularne formy zabawy słowem: diakrostych, homonimy, anagram, kalambur wspakowy, krzyżówka oraz krzyżówka niepowtarzalna. Trzygodzinne spotkanie, uzupełniane dodatkowymi skojarzeniami intelektualnymi, upłynęło w szczególnej atmosferze.
Ażeby spotkania nie miały charakteru sensu stricte naukowego, w następnych wprowadzone zostaną krótkie przerwy, które wypełnią dowcipy zaczerpnięte z książki Wacława Gołembowicza „Uczeni w anegdocie”.
Zapraszamy chętnych na intelektualną przygodę, której przedmiotem będą tym razem zadania z numeru 15 „Rozrywki”. Do zobaczenia w dniu 07. 08. (czwartek) o godz. 11.00 w pok. nr 1 Biblioteki Publicznej w Świebodzinie przy ul. Bramkowej 2.

Andrzej Grupa
dyrektor BP w Świebodzinie     W ostatnich dniach maja 2014r. Biblioteka Publiczna w Świebodzinie podsumowała wyniki 
5. edycji konkursu Czytelnika Roku „Bibliofil Anno 2013”. Celem konkursu jest zawsze wyłonienie spośród kilkutysięcznej rzeszy czytelników dziesięcioro tych najaktywniejszych. Konkurs ma charakter otwarty i dotyczy czytelników od 18 lat wzwyż. Na osiągnięte wyniki wpływ ma ilość zgromadzonych punktów z tytułu wypożyczeń książek, zarówno w centrali jak i filii na os. Łużyckim. Zsumowywane są łączne wyniki książek wypożyczonych do domu, jak również czytanych na miejscu w czytelni. Regulamin konkursu zawiera zastrzeżenie, że w przypadkach uzasadnionych dyżurujący bibliotekarz ma prawo do rozmowy z czytelnikiem o przeczytanej książce.
Komisja w składzie:
- Bogusława Hołub – kier. wypożyczalni dla dorosłych,
- Elżbieta Stankiewicz – kier. filii na os. Łużyckim,
- Andrzej Grupa – dyr. Biblioteki Publicznej w Świebodzinie,
stwierdziła, że zwycięzcą 5. edycji konkursu został Tomasz Plichta, gromadząc 1900 pkt.
Drugie miejsce zajęła Krystyna Matlakiewicz, a trzecie Stanisław Deluga.
Zwycięzca otrzymał statuetkę, dyplom honorowy Magna Cum Laude oraz książkę popularnonaukową Andrzeja Zielińskiego „Pierwsze stulecie Polski – państwo, władcy, sensacje”, która została przyznana za zwycięstwo także w drugiej kategorii dotyczącej ilości przeczytanych książek popularnonaukowych. Pozostałe miejsca zajęły następujące osoby: Andrzej Pietrzak, Barbara Malińska, Urszula Wilczak, Cezary Palen, Mieczysław Nocula, Edward Siehankiewicz, Ewa Apanowicz. Jednocześnie Biblioteka Publiczna w Świebodzinie przyznała 10 dyplomów honorowych osobom za długoletnią aktywność czytelniczą i obecność w życiu kulturalnym tej instytucji. Są to następujące osoby: Kazimiera Podraza, Elżbieta Rzechówka, Danuta Ebelt, Zbigniew Galus, Helena Stobrawa, Mirosława Wojtunik, Elżbieta Jackiewicz, Henryk Kasperowicz oraz Wiesława Janek. Wynik osiągnięty przez Tomasza Plichtę: 1900 pkt. jest niezwykle wysoki i oznacza wskaźnik 80 ks. popularnonaukowych przeczytanych w ciągu roku, co daje średnią miesięczną 6,6. O czytelniczym obliczu Tomasza Plichty świadczy treść wywiadu przytoczonego poniżej:

1. Jak zaczęła się Pana przygoda z książką? Kto lub co zmotywowało Pana do czytania?
- Zmotywowali mnie moi rodzice, kiedy w wieku 6 czy 7 lat wymusiłem na nich w księgarni kupno dla mnie kieszonkowej powieści „Bitwa pod Raszynem” Walerego Przyborowskiego, ponieważ na okładce książki byli ułani. Potem okazało się, że treść książki była jeszcze lepsza od jej okładki.
2. Jaką książkę z dzieciństwa poleciłby Pan najmłodszym czytelnikom?
- Z czasów mojego dzieciństwa szczególnie pamiętam wielkie emocje przy czytaniu „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy i „Baśni” Hansa Christiana Andersena.
3. Pisarz, którego szczególnie Pan ceni. Dlaczego Pana zdaniem zasługuje
  na uwagę?
- Na pewno Henryk Sienkiewicz z uwagi na wspaniałą, wielowątkową fabułę w swojej Trylogii oraz Karol May, który wykreował bogaty świat Dzikiego Zachodu mieszkając w Niemczech. Z autorów współczesnych cenię sobie Andrzeja Zielińskiego za kontrowersyjne tezy o polskim wczesnym średniowieczu. Od pewnego czasu jednym z ulubionych moich autorów jest Sławomir Koper za umiejętne połączenie historii, polityki, afer i skandali w pasjonujące opowieści o minionych czasach.
4. Jaki jest Pana ulubiony gatunek literacki?
- Niemal każda forma epiki, od powieści poprzez różnego typu opowiadania aż do pamiętników. Oprócz tego zwracam baczną uwagę na tzw. literaturę popularnonaukową jaka pojawia się na półkach biblioteki.
5. Czyta Pan literaturę popularnonaukową. Jaka dziedzina wiedzy
   interesuje Pana najbardziej?
- Zdecydowanie szeroko rozumiana historia wraz z naukami pokrewnymi w rodzaju 
    archeologii .
6. Jaka jest Pana ulubiona książka beletrystyczna?
- Nie sposób dziś wybrać jednego tytułu spośród tylu przeczytanych książek rozrywkowych.    Na pewno w wieku nastoletnim na podium byli „Bracia Lwie Serce” Astrid Lindgren i „Tecumseh” Longina Jana Okonia. Dziś zawsze czekam na nowe książki Marka Krajewskiego i Marcina Ciszewskiego.
7. Z jakim pisarzem chciałby się Pan spotkać i porozmawiać?
 - Mając wehikuł czasu spotkałbym się chętnie z  Gallem Anonimem żeby porozmawiać z nim jak to było naprawdę z początkiem Polski, z Mieszkiem I i z dynastią Piastów.
8. Jakie pytanie zadałby Pan  swojemu wzorcowi literackiemu?
- Wyrosłem już z zachwytu nad literackimi wzorcami, choć z drugiej strony chętnie dziś zapytałbym Longinusa Podbipiętę z „Ogniem i mieczem” jak mu się nosiło szarą opiętą kurtę ze świebodzińskiego sukna.
 9. Czy istnieje książka, którą wg Pana powinien przeczytać każdy, bez względu na płeć, pochodzenie czy poziom wykształcenia?
- W Polsce z naszym obecnym poziomem czytelnictwa, gdzie wg. badań 1/3 Polaków z wyższym wykształceniem przez rok nie sięgnęła po książkę, ustalmy najpierw, że każdy powinien przeczytać ową statystyczną książkę. Wtedy dopiero możemy dyskutować o książce idealnej, do tego najlepiej w szerokim gronie.
10. Jak Pan ocenia poziom wydawanej dziś literatury? Czy zaobserwował Pan jakieś zmiany, które dokonały się na przestrzeni lat?
- Zmiana na lepsze to ogromne bogactwo książek na rynku wydawniczym, zmiana na gorsze polega na tym, że ceny książek poszybowały w górę.

11. Czy któraś z przeczytanych książek wprowadziła u Pana zmianę postrzegania pewnych spraw?
- Niemal każda przeczytana książka potrafi wskazać inny punkt postrzegania wydarzeń czy osób, co oczywiście szanuję ale nie zawsze się zgadzam z poglądami autora. W dobie mojego  zainteresowania historią ZSRR pamiętam kontrowersyjne poglądy Wiktora Suworowa, które były dla mnie co najmniej zastanawiające.

12. Czym sugeruje się Pan przy wyborze książki? 
- Nie oceniaj książki po okładce.
13.  Czy lubi Pan dzielić się z innymi swoimi wrażeniami po przeczytaniu  lektury?
- Bardzo często w gronie znajomych dyskutujemy o książkach i o roli literatury w kulturze.
14. Czy uważa Pan, że Internet jest znaczącym zagrożeniem dla poziomu
      czytelnictwa w Polsce?
- Zarówno książka, jak i  Internet służą w zasadzie tym samym celom – nauce lub rozrywce, więc wzajemnie się uzupełniają. Pewną sztuką jest natomiast zachowanie między nimi  równowagi.
15. Co sądzi Pan o blogach literackich? Czy odwiedza Pan blogi literackie?
- Na blogach literackich bywam, częściej jednak szukam recenzji i sam oceniam książki na stronach internetowych w rodzaju lubimyczytac.pl, biblionetka.pl czy moznaprzeczytac.pl.
 16. Jaką współczesną książkę umieściłby Pan w kanonie lektur szkolnych?
- Pozostawiam ten problem do rozstrzygnięcia władzom oświatowym, choć sugerowałbym urzędnikom MEN zwrócenie uwagi  przy doborze lektur szkolnych na sprawę  historii polskich kresów wschodnich w XX wieku.
17. Czy chciałby Pan wydać własną książkę? Jeśli tak, jaką tematykę by obejmowała?
      Którego pisarza zaprosiłby Pan do współpracy, gdyby zaistniała taka możliwość?
- Na tę chwilę jestem na poziomie czytelnika, czasem recenzenta, nie aspiruję jeszcze do tytułu autora jakiejkolwiek książki.
18. Jakie znaczenie ma dla Pana zwycięstwo w konkursie Czytelnik Roku
 „Bibliofil Anno 2013”?
- Wielce się cieszę ze zdobycia pierwszego miejsca w konkursie Bibliofil Anno 2013 i jednocześnie korzystając z takiej znamienitej okazji chciałbym nagłośnić niecodzienne formy działalności naszej Biblioteki Publicznej w rodzaju Dyskusyjnego Klubu Książki, klubu szaradzistów ERUDYTA czy też klubu turystyki i historii lokalnej BIBLIOTRAMP.

Wywiad przeprowadziła Luiza Gordzelewska,
pracownik Biblioteki Publicznej w Świebodzinie.


WIECZÓR LITERACKO-MUZYCZNY W BIBLIOTECZE PUBLICZNEJ W ŚWIEBODZINIE.


„400. urodzin Krzysztofa Kaldenbacha- poety pogranicza. "

       W sierpniu 2013 roku minęła  400. rocznica urodzin Krzysztofa Kaldenbacha, poety baroku pochodzącego ze Świebodzina. Tu także ojciec jego Mateusz był przez kilka lat burmistrzem naszego miasta. Powszechnie określa się K. Kaldenbacha mianem poety pogranicza ze względu na geopolityczne położenie Świebodzina w I poł XVII w. Jest to postać mało znana mieszkańcom Świebodzina, nawet wręcz nieznana. Używając języka naszego wielkiego poety K.I. Gałczyńskiego, chcąc ocalić to nazwisko od zapomnienia, Biblioteka Publiczna w Świebodzinie, ogłosiła dwa konkursy wiedzy o Poecie – plastyczny dla dzieci na ekslibris wg 2 grup wiekowych oraz na stronę internetową dla młodzieży gimnazjalnej w pow.Świebodzin. Wieczór literacko-muzyczny miał być takim ukoronowaniem, zwieńczeniem podjętych działań. Uznaliśmy, że najlepszą formą upowszechniającą twórczość literacką może być wieczór wspomnień. Łączy on bowiem w sobie narracje wraz z muzyką i poezją, które wykazują silne związki, wzajemnie się przenikając. Zgodnie z resztą  z powszechnie stosowaną w romantyzmie ideą syntezy sztuk.
     Na wieczór literacko- muzyczny złożyły się :
     a)    3 utwory muzyczne epoki baroku:
          - 4 pory roku- A. Vivaldiego – zespół skrzypcowy
          - Allegro Assai- G. Telemanna – duet skrzypcowy z towarzyszeniem piano
          - Andante- J. Quantza – duet fletowy
w wykonaniu uczniów PSM I stopnia pod opieką Jadwigi Pietzsch i Darii Puciata
     b)    fragmenty poezji barokowej-
          -„ Hołdownia Klijo… ”
          - „Do sławnej nacyjej polskiej… ”
          - polski tren
wyrecytowane przez uczennice pod opieką Daniela Prałata z PG nr 1.
     c)    prezentacja multimedialna o życiu i twórczości Krzysztofa Kaldenbacha, przedstawiona przez wolontariusza Biblioteki Tomasza Plichtę.
     d)    ogłoszenie wyników konkursu – plastycznego na ekslibris i na stronę internetową.

W konkursie plastycznym nagrody otrzymali:
     1.    w grupie wiekowej od 7 – 9 lat: Patrycja Stępień, Wiktoria Haufa, Julia Jędrczak pod opieką Wiesławy Zapolskiej z Świetlicy Inicjatyw Twórczych.
      2.    w grupie wiekowej 10 - 12 lat: Natalia Sikorska – pod opieką Anny Rybickiej z PSP nr 6, Adam Naumiec, Julia Małagocka oraz dwa wyróżnienia – Sandra Piasecka i Joanna Jędrczak pod opieką W. Zapolskiej ze Świetlicy Inicjatyw Twórczych.

    W konkursie na stronę internetową nagrody otrzymali: Michał Urbanowicz z PG nr 1- opiekun Dariusz Dominiak, Antoni Mokrzecki z PG nr 3, Michał Łączak z PG nr 1. Trzy następujące wyróżnienia przyznano uczniom z PG nr 3: Michał Płochocki, Mateusz Burdza, Filip Olszewski. Opiekunami uczniów z PG nr 3 byli nauczyciele – Robert Rożek i Robert Gławdel.
       Nagrody zwycięzcom i osobom wyróżnionym  wręczali: Andrzej Grupa dyr. Biblioteki - organizatora konkursu oraz Ryszard Graczyk kier. Wydz. OKIS Urzędu Miejskiego, który dofinansował nagrody w konkursie internetowym. Scenografię wieczoru stanowiły – mapa XVII w. Rzeczypospolitej z wyraźnie zaznaczonym miejscem Świebodzina na styku 3 granic państwowych oraz wystawa prac plastycznych na ekslibris i na stronę internetową o Kaldenbachu. Na zakończenie wieczoru literacko-muzycznego dyr. Biblioteki, pogratulował wszystkim zwycięzcom zdobycia nagród oraz podziękował uczestnikom i ich opiekunom, komisjom oceniającym prace, wykonawcom oraz dyrekcjom szkół za przychylność i udział w całym przedsięwzięciu. Ustosunkowując się do wiadomości zawartych w prezentacji multimedialnej, zwrócił uwagę na profesjonalne i szerokie przedstawienie tła i epoki, w której działał Krzysztof Kaldenbach. Jest to pewna wskazówka dla tych, którzy w przyszłości chcieliby uczestniczyć w podobnych konkursach. Jak pisał historyk francuski Marc Bloch w „ Pochwale historii „; „ Wielcy ludzie bardziej byli podobni do epoki, w której działali niż do swoich ojców ”. Scenariusz wieczoru oraz jego organizację opracowała Bogusława Hołub – kier. Wypożyczalni dla Dorosłych BP w Świebodzinie.  

Andrzej Grupa 
BIBLIOFIL W TAURYDZIE CZYLI ŚWIEBODZIŃSKI CZYTELNIK ROKU


     W czerwcu 2013 r. podsumowano wyniki konkursu „Bibliofil anno 2012”, którego celem było wyłonienie dziesięciu najaktywniejszych czytelników Biblioteki Publicznej w Świebodzinie.
     Komisja w składzie: Bogusława Hołub, Elżbieta Stankiewicz i Andrzej Grupa zdecydowała, iż zaszczytny tytuł czytelnika roku 2012: dyplom Magna Cum Laude oraz statuetkę otrzymała Urszula Wilczak zdobywając 1636 punktów.  Następne miejsca w kolejności zdobyli: Tomasz Plichta, Krystyna Matlakiewicz, Mieczysław Nocula, Łukasz Duhanik, Stanisław Dulat, Jolanta Grodzka, Arleta Tonkowicz, Barbara Malińska oraz Cezary Palen. Ponadto uhonorowano dyplomami następujące osoby, które systematycznie zakupywały cegiełki oraz ofiarowały książki w celu włączenia ich do naszego księgozbioru: Janina Baczańska, Agnieszka Jarmolińska, Jolanta Kubiak, Andrzej Pietrzak, Jolanta Polomski, Janina Turczyńska, Henryk Adamczyk, Alina Misiaczyk, Anita Nawrocka, Małgorzata Nobik i Anna Puchacz.
     Tradycyjnie już uroczystości podsumowania konkursu na czytelnika roku towarzyszyło spotkanie z ciekawymi ludźmi. Tym razem byli to trzej młodzi mężczyźni, którzy latem ub.r. w sposób b. amatorski udali się busem na Krym. Kierunek został wybrany nieprzypadkowo, gdyż jak oświadczyli, chcieli w ten sposób złożyć hołd swoim dziadkom, pochodzącym z tamtych stron. Było to swego rodzaju nawiązanie do rodzinnych korzeni. Aby uniknąć zbyt szczegółowych pytań, uczestnicy wyjazdu zaznaczyli na wstępie, że nie miał on krajoznawczych ambicji, lecz raczej sportowo-sentymentalno-przygodowe. Punktem docelowym był Sewastopol na Krymie, dawna potężna twierdza militarna. Uczestnicy jechali trasą przez Lwów, Kiszyniów na Mołdawii i Odessę. Opowiadali o przygodach i kłopotach wynikłych z bardzo złego stanu dróg na Ukrainie. Udawało się je szczęśliwie pokonywać dzięki bardzo życzliwemu przyjęciu miejscowej ludności, co było dla nich przyjemnym zaskoczeniem. W  Kiszyniowie zwiedzali największe na świecie składy winnic ogromnych podziemi, które można było pokonywać samochodem. Podobno mieszczą ponad 2 miliony butelek znakomitego wina. W Odessie podziwiali wspaniałe delfinarium, drugie pod względem wielkości na świecie. Próbowali przejść się słynnymi 192 Schodami Potiomkinowskimi, ale szybko zrezygnowali nagabywani przez natrętnych naciągaczy. Sam brzeg Morza Czarnego wydał im się bardzo nieprzyjazny z powodu stromych skał i ostrych podwodnych kamieni. Twierdza w Sewastopolu zrobiła na uczestnikach wyjazdu ogromne wrażenie. Widok potężnych umocnień i fortyfikacji uruchamiał wyobraźnię i przenosił ich myśli aż do czasów wojny krymskiej w połowie XIX wieku. Ostatnim miejscem pobytu był Symferopol – stolica Krymu, skąd nasi podróżnicy wybrali się w drogę powrotną do Polski, pokonując łącznie ok. 5 000 km. Na zakończenie spotkania przedstawili plan swojej kolejnej podróży, tym razem na północ. Będzie to o wiele większe wyzwanie, bowiem trasa jest znacznie dłuższa, trudniejsza i droższa, przez Sankt Petersburg, Murmańsk, Przyl. Północny, Rovaniemi i Sztokholm. Mamy obiecane, że o wrażeniach z tej podróży dowiemy się jeszcze w tym roku. 

    

     Wywiad z Urszulą Wilczak – czytelnikiem roku 2012 Biblioteki Publicznej w Świebodzinie:

1. W jakim wieku rozpoczęła się Pani przygoda z czytaniem?
   - Nastąpiło to, niestety dość późno, bo w wieku ok. 30 lat.
2. Co zmotywowało Panią do czytania?
   - Inspiracją był nadmiar wolnego czasu spowodowany przede wszystkim chorobą. Chciałam po prostu ten czas czymś wypełnić.
3. Jak kształtowały się Pani gusta czytelnicze?
   - Tak jak powiedziałam, w dzieciństwie i młodości nie lubiłam czytać, szczególnie lektur. Gdy już połknęłam bakcyl czytania, lubię książki, które dają do myślenia i pogłębiają wiedzę.
4.  Czym jest dla Pani czytanie?
    - Czytanie sprawia mi wielką przyjemność. Daje możliwość spojrzenia na różne sprawy oczami innych. Pozwala pogłębiać wiedzę, dlatego lubię książki z historii Francji, Anglii, Włoch oraz okresu drugiej wojny światowej.
5. Kiedy Pani czyta?
    - W zasadzie nie mam stałej pory czytania, najczęściej lubię czytać po południu i nieraz w nocy.
6. Czy czyta Pani książki tylko z biblioteki?
    - Nie tylko, pożyczam również od znajomych.
7.  Proszę podać tytuł książki, która wywarła na Pani największe wrażenie.
     - Taką książką jest „Skok dla życia: pamiętnik z czasów okupacji” – Ruth Altbeker Cyprys. Ale to nie  wszystko, bardzo podobała mi się również książka: „Bracia Bielscy: historia żydowskich partyzantów, którzy rzucali wyzwania nazistom” Petera Duffy’ego.
8. Czy czyta Pani książki po raz drugi?
   - Tak, lubię wracać do niektórych książek, które czytam powtórnie.
9. Czy udało się Pani kogoś zainspirować do czytania?
   - Tak, jest nią moja wnuczka oraz koleżanki z lat szkolnych, którym proponuję interesujące moim zdaniem książki.
10. Co chciałaby Pani przeczytać w najbliższym czasie?
     - Tak jak powiedziałam, pasjonują mnie historie Anglii i Francji. Więc może:
       „Dziennik”  Samuela Pepysa lub pamiętniki okresu Walezjuszy. 

Wywiad przeprowadziła:
Bogusława Hołub,
kier. Wypożyczalni dla dorosłych

Andrzej Grupa,
dyr. BP w ŚwiebodziniePasowanie na czytelnika


Dnia 17 maja 2013r. w filii miejskiej odbyło się pasowania na czytelnika. Było to kolejne pasowanie, w którym uczestniczyli przedszkolaki  PP nr 6 z wychowawczyniami Anną Małecką i Elżbietą Piechą.
Bibliotekarka Elżbieta Stankiewicz przedstawiła dzieciom zasady działania i korzystania ze zbiorów biblioteki. Pokazała książki np. edukacyjne, które chętnie są czytane przez dzieci ze względu na walory tematyczne i estetyczne. Proponując nowsze pozycje książkowe zachęcała przedszkolaków do czytania z rodzicami. W czasie pasowania - przez stażystę Natalię, przeczytany został wiersz J. Puszcza „ Skarga książki”. Dzieci z wielkim entuzjazmem i z uśmiechem na ustach podchodziły do pasowania. Wielką niespodzianką okazały się nagrody w postaci dyplomów i zakładek do książki. Było to miłe spotkanie zakończone postanowieniem, że tu przyjdą by się zapisać a następnie książki wypożyczać. Z takimi ciekawymi i kolorowymi książkami, niektóre dzieci jak wyznały, nigdy wcześniej się nie spotkały.Tydzień Bibliotek 2013 w Oddziale dla Dzieci

     W tym roku 8-15 maja Tydzień Bibliotek w Oddziale dla Dzieci upłynął pod znakiem spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy wygłosili prelekcje na ważne dla dzieci tematy. Odbyły się zajęcia literackie dla najmłodszych poświęcone Julianowi Tuwimowi oraz spektakl „Magiczna księga”.
     8 maja Arleta Miśkiewicz, powiatowy inspektor sanitarny w Świebodzinie rozpoczęła Tydzień Bibliotek prelekcją „Zdrowie główny czynnik ludzkiego życia”. Słuchaczami byli uczniowie kl. III A z nauczycielką Beatą Gwozdowską z PSP nr 2. Prelekcja miała charakter prezentacji multimedialnej w której A. Miśkiewicz przedstawiła problematykę dotyczącą zdrowego stylu życia. Wnikliwie opowiadała o dobrych i złych zachowaniach człowieka, które mają wpływ na zdrowie. Przytoczyła słowa Jana Kochanowskiego, który napisał „Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, aż się zepsujesz.” To ciekawe spotkanie miało służyć zrozumieniu, że aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie, utrzymywanie higieny osobistej, zachowanie bezpieczeństwa, poddawanie się badaniom profilaktycznym i utrzymywanie dobrych relacji pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.
     9 maja uczniowie kl. II B z nauczycielką Małgorzatą Andruszkiewicz z PSP nr 2  obejrzeli spektakl pt. „Magiczna księga” w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Spektakl opowiadał historię króliczka, który był bardzo nieszczęśliwy, ponieważ rodzice wymagali od niego, by czytał książki.  Podczas spaceru króliczek odnalazł zagubioną przez czarodziejkę Arielkę Magiczną Księgę Baśni. Ponieważ strasznie się nudził, postanowił zobaczyć, co się w niej znajduje. Podczas czytania księgi przeniósł się do krainy bajek, które po kolei z zainteresowaniem poznawał. W spektaklu brało udział dwoje aktorów, którzy poprzez grę na żywo wyzwalali w widzach emocje, umożliwiające udział  w widowisku. Ten ciekawy spektakl miał pokazać dzieciom, że czytanie książek może być dobrą i ciekawą formą spędzania wolnego czasu. 
     10 maja o „Historiach państw zapisanych we flagach” opowiadał Andrzej Grupa, dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie. Słuchaczami byli uczniowie kl. VI D z nauczycielką  Elżbietą Czaplińską z PSP nr 2. Prelekcja miała charakter prezentacji multimedialnej w której Andrzej Grupa przedstawiał historię flag i godeł państw, uważanych za najciekawsze. Opowiadał o flagach i godłach państw m. in.:  Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii i tzw. flagi z Krzyżem Południa: Nowej Zelandii, Samoa Zachodnie, a także flagi Mauretanii z półksiężycem. Prelekcję rozpoczął od omówienia ich kształtu i wymiarów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kwadratowy kształt flag Watykaniu i Szwajcarii.  Następnie ciekawie opowiadał o ich barwach i symbolach, które nawiązują do tradycji i historii państwa.
     14 maja Ewa Kubik, kierownik Oddziału dla Dzieci zorganizowała zajęcia literackie dla przedszkolaków, poświęcone Julianowi Tuwimowi. Spotkanie odbyło się w związku z ogłoszeniem Roku Juliana Tuwima. W „Tuwimowych figielkach” brały udział dzieci z gr. „Puchatki” z nauczycielką Renatą Dubiel z Publicznego Przedszkola nr 4 w Świebodzinie. Podczas zajęć dzieci wysłuchały fragmenty wierszy: Lokomotywa, Rzepka, Abecadło, Warzywa, Dyzio Marzyciel. Do odczytanych fragmentów dzieci wykonywały zadania, które polegały na inscenizowaniu wiersza, wybieraniu prawidłowych obrazków czy odnalezienie i położenie brakujących literek. Zajęcia miały na celu przybliżyć sylwetkę Juliana Tuwima i zachęcić do poznawania innych utworów poety.
     Tydzień Bibliotek przebiegał w miłej atmosferze! 

Ewa Kubik
kierownik oddziału dla dzieci
Sprawozdanie z „Tygodnia Bibliotek” 2013r.


Dnia 08.05.2013r. w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej odbył się pierwszy dzień Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. Naszym gościem był Stanisław Koszela - laureat wielu turniejów szachowych, sędzia oraz instruktor szachowy z UKS „Gambit”. Słuchaczami byli uczniowie kl. II C PSP nr 6 z wychowawczynią Danutą Przybylską.
     Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwszej, w której dzieci poznawały historię szachów, regulamin turniejowy oraz przeróżne ciekawostki. Początkowo była to gra tylko dla mężczyzn, dopiero w 1927r. w Londynie odbył się pierwszy turniej kobiecy. Z upływem czasu, wielkie pojedynki najlepszych szachistów na świecie przyciągały uwagę milionów widzów i trafiały na pierwsze strony gazet. W maju 1997r. Garry Kasparow stoczył pojedynek z komputerem IBM. Rosjanin przegrał pojedynek z maszyną. Na żywo przez Internet oglądalność przekroczyła rekordową liczbę 22 milionów użytkowników. Nazwiskiem Kaparowa nazwano komputer do gry w szachy.
Druga część spotkania wywołała wielki entuzjazm u uczniów. Pan Stanisław zaprosił ochotników do zagrania partii szachów. Zgłosiło się trzech odważnych. Mimo, że wszystkie pojedynki wygrał Pan Stanisław, wszyscy otrzymali wartościowe rady i wskazówki.


Drugi dzień upłynął pod znakiem tematyki sportowej „ MMA-sposób na życie”. Naszym gościem był Przemysław Wasilkiewicz ze swoim podopiecznym Kacprem Dłużniewskim, 16 latkiem, który 2 tygodnie temu wywalczył Mistrzostwo Polski. Pan Przemek jest trenerem, prezesem oraz jednym z założycieli Stowarzyszenia ProFight Świebodzin, założonego na początku tego roku. W jego skład wchodzą 3 grupy: MMA „Debil” Fight Club, Żytkiewicz Team oraz Judo Club. W czasie prelekcji mogliśmy zapoznać się z historią, technikami walki, a także zobaczyć oraz dotknąć sprzętu przeznaczonego do treningów oraz walk. Trener wraz ze swoim uczniem zademonstrowali nam, ku uciesze mojej i uczniów kl. I E PG nr 1  ( opiekun Jacek Algierski ), jak wygląda walka w stójce i parterze. Miło było patrzeć na osoby, które pasję do tego co robią mają w oczach, a wysiłek, treningi i ciężka praca owocuje w tytułach mistrzowskich.


10 maja do filii biblioteki, zaproszony został pan Marian Łysakowski - pedagog, turysta, pilot wycieczek, przewodnik turystyczny oraz entuzjasta turystyki rowerowej z Zielonej Góry. Tematem była „Turystyka kosmiczna”. Fenomen indywidualnego podróżowania w przestrzeni kosmicznej dla przyjemności. Osiągalne od 2007 roku ale tylko dla osób bogatych lub instytucji. Cena biletu to koszt około 20 mln dolarów. Wśród głównych atrakcji wymienia się unikalne doznania, spoglądanie na Ziemię z przestrzeni kosmicznej czy odczucie stanu nieważkości. Z czasem planowany jest rozwój komercyjny. Powstać mają stacje i hotele kosmiczne, złożone z modułów mieszkalnych o nazwie Genesis. Rok 2013 jest rokiem, w którym zaczynają się loty komercyjne. Cena biletu to 200 tys. dolarów, a długość lotu to 2-3 godziny. Lista chętnych jest długa. I kto powiedział, że marzenia się nie spełniają…
Niespodzianką dla nas i uczniów kl.. 2 I z GP nr1 pod opieką pana Tomasza Józefowskiego było poznanie bardzo oryginalnego hobby pana Mariana a mianowicie kolekcji dzwonków i mis tybetańskich. Prelegent posiada ich ponad 680 z różnych stron Polski i świata. Mogliśmy dotknąć i posłuchać oraz zapoznać się z historią każdego z nich. Pasja opowiadania naszego gościa, wywołała duże zainteresowanie wśród uczniów. Takiego gawędziarza z poczuciem humoru i ogromnej wiedzy można słuchać godzinami. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy.


Poniedziałek 13 maja upłynął nam w takt muzyki. Do biblioteki została zaproszona Daria Puciata z Państwowej Szkoły Muzycznej w Świebodzinie wraz z zespołem muzycznym. Pani Daria mówiła o muzyce przy instrumentach: akordeonie, flecie i gitarze. Jako pierwszy wystąpił solista Witold Gacek uczeń czwartej klasy grając na akordeonie "Preludium" E. Hang, "Polka Emilki" P.Karens. Na fletach w duecie wystąpili Mateusz Żywczyński i Daria Puciata w utworze Menuet  - W.A. Mozarta. Natomiast w trio Filip Olszewski, Joanna Wdowiak i Katarzyna Kuśmierz przedstawiając opowieść Żeglarza, Mr Whits Dans  - oba Tatiana Stachak. Spotkanie zakończono zagadką dla uczniów w wykonaniu kwartetu fletowego w składzie Aleksandra Gracz, Joanna Łukawiecka, Katarzyna Kuśmierz i Daria Puchata, którzy zagrali utwór Humoreska A. Dvorak, oraz Taniec Łabędzi  P. Czajkowskiego. Dużo radości i śmiechu było, kiedy to Pani Daria zachęcała uczniów kl. III B z nauczycielem Elżbietą Frankiewicz do zagrania na flecie. Możliwości wydobycia dźwięku były różne, nie wszyscy dali radę, bo co do zasady tylko trening czyni mistrza.


14.maja o „Mojej pasji….fotografii” mówiła Urszula Łukaszewicz z Lubuskiego Koła Fotograficznego „KADR”. Była to prelekcja multimedialna, na którą zaproszono uczniów klasy V E z PSP nr 6 z nauczycielem Ewą Kołodziejczyk.
W czasie prelekcji mówiła o podstawach fotografii ze względu na technikę i typy fotografowania. Aby dobrze zrobić zdjęcie przytoczyła 12 podstawowych zasad komponowania zdjęć, które można wykorzystać w niemal każdej sytuacji fotografowania.
Na spotkanie przyniosła stare aparaty fotograficzne te na klisze oraz te najnowsze aparaty cyfrowe jak lustrzanka, aby dzieci mogły zobaczyć, dotknąć a nawet zrobić zdjęcie w bibliotece.
 Obserwując przyrodę, zwierzęta, przedmioty Pani Urszula fotografią interesowała się będąc jeszcze dzieckiem. Filmowała różne wydarzenia rodzinne. Ta pasja fotografowania tak ją zainteresowała, że jej marzeniem jest otworzyć swój zakład fotograficzny. Ponoć każda sekunda to czas miniony ale dzięki fotografii może ona zostać z nami na długie lata.
 

Marcin Pałasz w filii miejskiej na os.Łużyckim


     W środę 20 marca o godzinie 12:15 w filii Biblioteki Publicznej w Świebodzinie odbyło się spotkanie z Marcinem Pałaszem- autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z kl. 3 F Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 z wychowawczynią Anną Maliszewską oraz bibliotekarką Anną Rybicką.
     Od samego początku wzbudził sympatię wśród dzieci, opiekunów i nas bibliotekarzy. Spod ręki pisarza wyszło wiele zabawnych powieści, których bohaterowie doświadczają masę zwariowanych przygód. Jak sam autor twierdzi pomysły na tematy książek podsuwa mu obserwacja środowiska. Najważniejszą książką dla samego pisarza jest „ Sposób na Elfa ”, gdyż powstała bez planowania, spontanicznie. Nieoczekiwanie dla samego Pana Marcina książka okazała się strzałem w 10-kę i na liczne prośby dzieciaków powstała 2 i 3 część. Pan Marcin – człowiek z ogromnym poczuciem humoru – podzielił się ze wszystkimi własnym optymizmem. Niejednokrotnie zgromadzeni na spotkaniu uczniowie wybuchali śmiechem – słuchając o dziwnych i czasem nieprawdopodobnych przygodach bohaterów książek. Pokazał słuchaczom, że będąc dorosłym można jednocześnie mieć duszę dziecka i wielki apetyt na życie.                  
     Podczas spotkania pisarz zachęcał do czytania książek, bo poprzez słowo pisane kształtuje się nasza wrażliwość i wyobraźnia. Wykazał się ogromną cierpliwością i odpowiadał na wszystkie zadane pytania. Jak sam twierdzi pisze po to, żeby przynieść  radość czytelnikom. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość  otrzymania od autora autografu z dedykacją oraz zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć. Mam cichą nadzieję, że nie było to pierwsze i ostatnie spotkanie z Marcinem Pałaszem.
 
 
 

 
 

Biblioteka Publiczna w Świebodzinie